Metody

McKenzie metoda

Metoda je založená na aktivním zapojení klienta do léčebného plánu. Velmi důležité je správné vyšetření na jehož základě se určí rehabilitační plán. Fyzioterapeuti a lékaři ji celosvětově používají pro diagnostiku a léčbu klientů s vertebrogenními potížemi, velmi efektivně se touto metodou dají léčit i periferní klouby.

Akrální koaktivační terapie (ACT)

Metoda využívá opory o akra horních a dolních končetin ve vývojových polohách dítěte. Terapie se zaměřuje na napřímení páteře a správné držení těla. Díky této terapii dochází k úlevě od bolestí hlavy, zad a kloubů vzniklých z různých důvodů. Při dlouhodobém pravidelném cvičení se zlepšuje držení těla a svalová aktivita. Z těchto důvodů je metoda vhodná k léčbě již vzniklých potíží a zároveň slouží i jako prevence vzniku jiných potíží.

Metoda dle L. Mojžíšové

Metoda má poměrně široké využití u sportovců i u běžných klientů. Primárně byla užívána u funkčně sterilních párů (problémy s otěhotněním) a pro gynekologické diagnózy. Hlavními principy metody jsou mobilizace žeber a ovlivnění napětí svalů pánevního dna i svalů povrchových.

Využití labilních ploch a jiných pomůcek

Využitím velkých a malých míčů, therabandu nebo TRX lze cviky přizpůsobit individuálním potřebám klienta. Díky pomůckám lze cvik ztížit nebo zlehčit. Pomůcky jsou vhodné pro stabilizaci těla, mobilizaci kloubů nebo k uvolnění, aktivaci či posílení svalů trupu a končetin. Při cvičení s pomůckami se tělo dostává do nejrůznějších poloh, což je vhodné pro osoby pracující převážně v jedné poloze.

Mobilizace

Využitím techniky mobilizace a manipulace lze účinně řešit blokaci či zatuhlost páteře a periferních kloubů. Metoda rychle ulevuje od bolesti, ale často není konečným řešením potíží, a proto je vhodné tuto metodu využívat v kombinaci s dalšími fyzioterapeutickými technikami.

Kineziotaping

Aplikace kineziologických náplastí („tejpů“) je efektivní metodou pro fixaci kloubů a ovlivnění svalstva. Při správné aplikaci zmírňuje bolest vzniklou z přetížení ze sportu nebo zaměstnání, snižuje otoky nebo koriguje držení těla. Využívá se jako doplňková metoda k fyzioterapeutické léčbě.

Podívejte se na mé dosavadní zkušenosti

Jakož to samostatně pracující fyzioterpeut bych vám měla umět pomoci nebo poradit s jakýmkoliv problémem, který se týká pohybového aparátu. Níže jsou uvedené nejčastější potíže, se kterými se na mne lidé obracejí.

Bolestivé stavy

- bolesti krční, hrudní a bederní část zad

- cervikokraniální syndrom (bolesti hlavy)

- cervikobrachiální syndrom (brnění či slabost v horních končetinách)

-lumbago (brnění či slabost v dolních končetinách)

- výhřezy meziobratlových plotének

- epikondylitida (tzv. tenisový/ oštěpařský loket)

- syndrom karpálního tunelu (bolesti a brnění zápěstí a prstů)

- blokace křížové kosti a kostrče

- bolestivé stavy svalů či kloubů

- neurologická onemocnění (RS, stavy po mozkové příhodě aj.)

- péče o těhotné ženy (blokace žeber, bolesti zad, posílení pánevního dna)

Řešení a kompenzace poúrazových a pooperačních stavů

- po dlouhodobé sádrové fixaci

- po úrazech (např. distorze kotníku aj kloubů, whiplash syndrom...)

- po operaci pohybového aparátu (po osteosyntézách "sešroubování" kostí, plastika zkřížených vazů, totální endoprotézy kyčelních a kolenních kloubů, operace karpálních tunelů aj.)

-po gynekologyckých operací (uvolnění a následná aktivace pánevního dna)

Prevence

- korekce špatného držení těla (škola zad)

- předcházení bolestem ze špatných pohybových stereotypů

- předcházení bolestem z nadměrné námahy při sportu nebo jinak fyzicky namáhavé činnosti

Máte potíže, které chtece řešit?

Galerie